Podsumowanie wyników ankiety "Nowa Biblioteka"

Ankieta była udostępniona internautom w okresie od 21 czerwca do 30 lipca. 

Oto krótka charakterystyka osób, które odpowiadały na pytania:

  • 43% respondentów to osoby zarejestrowane w bazie Libranova. Są to zarówno nasi  klienci jak też osoby, które pozostawiły wcześniej swoje dane, by utrzymywać regularny kontakt z firmą.
  • 28%  respondentów stanowią osoby, które poszukując informacji nie były wcześniej zarejestrowane w naszej bazie, na strony z ankietą - libranova.eu i nowabiblioteka.pl - trafiły poszukując informacji o eczytnikach i ebookach. W tej grupie znalazły się również osoby, które wypełniły ankietę zachęcone informacjami zamieszczonymi na portalach eKsiazki.org idailytech.pl
  • 29% respondentów to osoby, które znalazły informacje o ankiecie poprzez inne strony - takie jak Biblioteka Analiz, czy Facebook - niezwiązane bezpośrednio z tematyką ebooków. 

Odpowiedzi udzieliło 600 osób, z czego 483 zarejestrowało się na stronie konkursowej i wzięło udział w losowaniu nagrody głównej - czytnika ebooków Cybook Opus.

  • Spośród osób, które wypełniły ankietę, najwięcej (38%) zalicza się do grupy 25-35 lat, w dalszej kolejności znajduje się przedział 36-49 (29,1%) i 19-24 lata (21,4%).
  • Ankietę wypełniło prawie dwukrotnie więcej mężczyzn (64%) niż kobiet (35,5)
  • Większość respondentów nie jest związana zawodowo z rynkiem książki (78,8%)

Sekcja 1 dotyczyła czytelnictwa książek.  

Większość respondentów czyta miesięcznie 2-3 książki (ok. 42%). W grupie 3-5 mamy 22,7% a w grupie powyżej 5 - ok. 21. Najmniej osób - ok. 15% - czyta 1 książkę miesięcznie. 

Rodzaje książek wybierane najczęściej to beletrystyka, którą czyta ponad 60% ankietowanych ( w tym fantastyka - wymieniana często w komentarzach tekstowych) oraz literatura fachowa - ok. 22%. 

Wybierając książki respondenci kierują się najczęściej recenzjami (41,7%), w dalszej kolejności znalazły się opinie przyjaciół i znajomych (21,8%) oraz opinie innych nieznanych czytelników (16%), zamieszczane głównie na portalach społecznościowych i forach czytelniczych.

Prawie wszyscy (93%) chcieliby czytać więcej - nie robią tego głównie z powodu braku czasu (64%), zbyt wysokiej ceny książek - 55% oraz ich niedostępności  - 23% ankietowanych osób nie może zdobyć interesujących ich tytułów. Często podawanym argumentem jest brak miejsca na przechowywanie książek (21%).

W sekcji 2 ankiety zapytaliśmy o ebooki.

Czyta je 72,6% ankietowanych. Najjwięcej (42,55% w tej grupie)  czyta ebooki na komputerze, 26,4% wskazało czytnik ebooków, zaś 14,6% netbook.  

 

W grupie osób, które czytają ebooki i poszukiwały informacji na stronach libranova.eu rozkład ten wygląda nieco inaczej - na pierwszym miejscu znalazły się czytnik ebooków (37,4% tej grupie), w dalszej kolejności komputer (31,35) i netbook (16,3%).

Komputer i netbook sa wybierane z podobnych powodów - najczęściej wymieniane przyczyny to: szeroka dostępność i stosunkowo niska cena urządzenie, duży kolorowy ekran, brak innego urządzenia przeznaczonego do czytania (jest zbyt drogie, niedostępne albo nieznane), komputer i netbook są wg wielu osób alternatywą dla telefonu, który większość osób posiada, ale nie chce wykorzystywać do czytania (czytający ebooki na telefonie to 7,2% w tej grupie). Komputer na ogół po prostu się ma, jest podstawowym narzędziem pracy większości osób.   

 

Czytnik ebooków jest wybierany przez jego użytkowników głównie z powodu wygody, jaką zapewnia - mobilności, poręczności, możliwości zgromadzenia praktycznie dowolnej liczby książek (tyle, ile się potrzebuje). Podkreślano komfort przemieszczania się z takim urządzeniem, na którym można czytać w pełnym słońcu i bardzo długo - bez ładowania baterii. Czytniki z ekranem e-ink wg ankietowanych są konkurencją dla zwykłego monitora LCD, który bardzo szybko męczy wzrok. Większość docenia również to, że czytnik jest dedykowanym urządzeniem do czytania i po to właśnie stworzonym.

Ebooki są chętnie czytane głównie z powodu niższej ceny, szybkiej transakcji zakupu - bez wychodzenia z domu, dostępności - miejsce zamieszkania czytelnika nie jest istotne a nakład nigdy się nie wyczerpuje. Ebooki nie zajmują miejsca na półkach (nie kurzą się). Podkreślana jest szeroka dostępność literatury anglojęzycznej i darmowych książek - inwestycja w czytnik szybko się w tej sytuacji zwraca. Często podkreślany jest aspekt ekologiczny (oszczędność lasów) i zdrowotny - np. osoby z wadą wzroku mogą dopasowywać wielkość czcionki do swoich potrzeb i oczy nie męczą się tak jak na komputerze.

Jednak zwolennicy ebooków nie rezygnują z książek drukowanych: dla 32% osób w tej grupie ebooki stanowią ponad 50%. Podobnie liczne (ok. 24%) są grupy czytelników, dla których ebooki stanowią 10-20% i 20-50% wszystkich czytanych książek. 

Osoby, które nie czytają ebooków, nie robią tego głównie z powodu braku odpowiedniego urządzenia - 69,3% odpowiedzi w tej grupie, niewygody i niewystarczającej oferty książek w wersji elektronicznej (odpowiednio 27% i 23,3%). Istotne jest również przywiązanie, sentyment do druku - tego rodzaju komentarze przewijają się w przy okazji różnych pytań ankiety. Pojawia się również argument, że istniejące na rynku urządzenia dedykowane do czytania ebooków nie są wystarczająco uniwersalne - żadne z nich nie spełnia wszystkich oczekiwań potencjalnych użytkowników.. Osoby, które nie czytają ebooków również widzą ich zalety - w dodatku wymieniają takie same jak ich zwolennicy. Doceniają wygodę, jaka wiąże się z tą formą książki - głównie związaną z mobilnością, podkreslają niższą cenę i to, że nie zajmują miejsca na półce.  

Najważniejsze przeszkody w upowszechnianiu ebooków to wg respondentów  wysoka cena urządzeń do czytania elektronicznych książek (74,5% wszystkich ankietowanych), silne przyzwyczajenie do książki tradycyjnej (41,7%) i niewystarczająca oferta treści w tej formie ( 35,7%).

W sekcji 3 - respondenci zapytani o preferowany sposób korzystania z internetowej wypożyczalni ebooków - najczęściej (ok. 50%) wskazywali możliwość bezpłatnego korzystania z ebooków - tak jak w tradycyjnej bibliotece, w zamian godząc się nawet na czekanie „w kolejce”. Wynika z tego, że czytelnicy oczekują oferty elektronicznych książek w swoich bibliotekach (tak jak to dzieje się np. w Stanach Zjednoczonych). Kolejna wskazywana forma korzystania z biblioteki to abonament - stała miesięczna opłata za korzystanie z oferty wypożyczalni. Chęć korzystania z abonamentu deklaruje 36,2% respondentów.

Za jednorazowe wypożyczenie chciałoby płacić 31,9% osób. Ok. 90% całej grupy zadeklarowało pomoc przy tworzeniu opisów książek w postaci chmury tagów, widząc potrzebę indywidualnego recenzowania książek, pomocnego innym czytelnikom. 

Dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się z nami swoimi opiniami na temat ebooków!

Opcja

 

©2010 Libranova. Cała treść dostarczona przez użytkowników jest opublikowana za upoważnieniem Creative Commons Public Domain Licence.

 

Creative Commons License
This work by NowaBiblioteka.pl is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska License