4 odpowiedzi [Ostatni wpis]
Portret użytkownika jakubd
Użytkownik offline. Ostatnio widziany 3 lata 29 tygodni temu. Wylogowany
Dołączył: 09.11.2010

Proponuję stworzyć taki krótki poradnik, który może się przydać podczas wybierania czytnika. Chodzi o jedną ich cechę: jakie formaty powinien wspierać dziś czytnik, żeby było warto go kupować?

Jak dla mnie najważniejsze wydają się być:

Adobe PDF z obsługą DRM Digital Editions - Nie cierpię wszelkich DRMów, ale ten wydaje się być w miarę porządnie zaprojektowany, a na dodatek istnieje możliwość "wyciągnięcia" tekstu z takiego ebooka i jego wtłoczenie w inny z formatów.

EPUB - podstawowy w tej chwili format, który występuje także z DRM. Główną zaletą w porównaniu z typowym PDF jest to, że nigdy nie ma usztywnionego układu jak w niektóych PDF i istnieje zawsze możliwość zrobienia zmiany rozmiaru czcionki z całkowicie automatycznym reflow, czyli ponownym "przeskładaniem" tekstu tak, aby można było go wygodnie czytać.

Czytnik powinien jeszcze obsługiwać TXT, RTF (DOC i DOCx są raczej mało potrzebne, zawsze można zapisać plik RTF) i w jakikolwiek sposób pliki HTML, najczęściej teraz stosuje się tzw. spakowane strony do pojedynczych plików - formaty CHM lub MHTML (Strony w formacie MHTML można zapisywać z Firefoxa np. za pomocą rozszerzenia Mozilla Archive Format).

Jest jeszcze szereg innych formatów, w tym dość popularny MobiPocket, którego największą zaletą jest możliwość obsługi dodatkowych słowników (zaznaczamy słowo i pojawia się jego tłumaczenie), ale z tych zdarza mi się korzystać rzadziej.

Jakieś jeszcze formaty, na które warto zwrócić uwagę?

Portret użytkownika padman
Użytkownik offline. Ostatnio widziany 2 lata 27 tygodni temu. Wylogowany
Dołączył: 07.05.2010

Doskonały pomysł. Założyłem stronę na wiki, którą będzie można na bieżąco uzupełniać i aktualizować. Umieszczam ten wpis na początku dyskusji, aby łatwo było na nią trafić.

Podsumowanie dyskusji

http://www.nowabiblioteka.pl/wiki/Formaty_ebooków

 

Portret użytkownika krzyszp
Użytkownik offline. Ostatnio widziany 1 rok 25 tygodni temu. Wylogowany
Dołączył: 23.03.2013

Jeśli to możliwe, proszę o dopisanie strony

http://ebookconwerter.eu

http://ebookconwerter.eu/indexpl.php (polskojęzyczna)

 

Zamieściłem tam darmowy konwerter ebook'ów, który przesyła skonwertowaną książkę prosto na skrzynkę email.

Dzięki temu nie potrzeba podłączać czytnika do komputera (o ile obsługuje konta email).

Obsługiwane są wszystkie formaty, które obsługuje Calibre.

Portret użytkownika Ko-Liber
Użytkownik offline. Ostatnio widziany 1 rok 22 tygodnie temu. Wylogowany
Dołączył: 19.05.2010

Możemy dopisac, tylko że podane strony nie działają....

Opcja

 

©2010 Libranova. Cała treść dostarczona przez użytkowników jest opublikowana za upoważnieniem Creative Commons Public Domain Licence.

 

Creative Commons License
This work by NowaBiblioteka.pl is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska License