Zawód bibliotekarz

Books 2 1510052 1278x851

Zawód bibliotekarz to posada przeznaczona przede wszystkim dla miłośników literatury. Bez głębokiej pasji związanej z książkami w zasadzie niemożliwe jest wykonywanie tego zawodu. W Polsce, aby być bibliotekarzem trzeba skończyć odpowiednie studia, które wcale nie są łatwe.

Później można rozpocząć prace w jednej z bibliotek powiatowych, gminnych, osiedlowych, akademickich czy po prostu w szkolnej bibliotece na przykład w gimnazjum. W naszym kraju bibliotekarz zarabia bardzo mało, dlatego jest to zawód przeznaczony przede wszystkim dla pasjonatów.

Wiele osób uważa, że jest to wyjątkowo spokojna, niestresująca i lekka praca. Spokój i cisza faktycznie łączą się z pomieszczeniami bibliotecznymi. Jednak na pewno nie jest to praca łatwa. Bibliotekarz musi być na bieżąco ze wszystkim tym, co dzieje się w świecie literatury.

W każdej takiej placówce panuje określony porządek, którego trzeba pilnować. Bardzo ważna jest także umiejętność rozmawiania z czytelnikami. Bibliotekarz powinien mieć w sobie pasję do literatury, którą będzie umiał dzielić się z innymi.