Jerzwałd: na spotkanie z przygodą

Jeziorak Żaglówka Przy Brzegu Jażdżówki

Czy niewielki Jerzwałd może przyciągać tłumy miłośników przygody i łowców tajemnic? Może. Ci, którzy kochają literaturę, wiedzą o tym doskonale. Warmia i Mazury dla wielu polskich czytelników to kraina, na terenie której Pan Samochodzik szukał ukrytych przed wiekami skarbów i walczył z handlarzami dzieł sztuki. Nienacki, pisarz o wyjątkowym poczuciu humoru, rozsławił swymi powieściami Warmię i Mazury najlepiej, jak tylko się dało.

To dzięki niemu o Jezioraku słyszał chyba każdy. Dziś miłośnicy jego twórczości na Warmii i Mazurach znajdują wiele niezwykłych atrakcji, a wycieczki śladami Pana Samochodzika dla wielu są receptą na udane wakacje pełne przygód. Jerzwałd na trasie takich wędrówek odgrywa bardzo ważną rolę.

Dlaczego? Bo tu organizowane są zloty, które pozwalają się spotkać wszystkim miłośnikom Pana Samochodzika i twórczości Zbigniewa Nienackiego. W tej wsi zresztą pracował nad kolejnymi książkami pisarz, tu miało też powstać jego muzeum (to niestety się nie stało). Być może za jakiś czas taka placówka na cześć Nienackiego powstanie.

Sam Jerzwałd również może się pochwalić licznymi atrakcjami. Ta wieś przyciąga przede wszystkim pięknym położeniem. Tu, nad wodami Jeziora Płaskiego, ma swą siedzibę dyrekcja Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.

Foto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ae/Jeziorak_%C5%BBagl%C3%B3wka_przy_brzegu_Ja%C5%BCd%C5%BC%C3%B3wki.jpg